sobota, 23 sierpnia 2008

Windows XP Home Edition vs. Remot Desktop



System Windows XP Home Edition ma niestety sporo ograniczeń względem możliwości jakie posiada jego rozszerzona wersją - Professional. Między innymi nie mamy możliwości dołączyć takiego komputera do domeny czy też podłączenia się do niego zdalnym pulpitem czyli tytułową usługą Remote Desktop. Oczywiście mamy alternatywę w postaci Zdalnej pomocy (Remote Assistance), jednak usługa ta w praktycznym zastosowaniu nie sprawdza się w zupełności. W sytuacji gdy w wielu firmach można natrafić na jeszcze natrafić na stacje robocze oparte o to "domowe" rozwiązanie warto zabezpieczyć się przed spacerami do takowego komputera.


Najpopularniejszą alternatywą dla Remote Desktop Protocol jest usługa VNC - Virtual Network Computing. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że jest ono oparte na licencji GNU GPL, czyli jest zasadniczo przeznaczona do darmowego użytku z możliwością dowolnej modyfikacji. Dodatkowo jego implementacja RealVNC w wersji Free Edition również jest dostępna w licencji GNU GPL. Program jest bardzo prosty w obsłudze a zarazem stabilny w działaniu. Pokażemy w jaki sposób stworzyć skrypt do instalacji gotowej konfiguracji RealVNC na komputery Windows XP Home Edition.



Chcąc uprościć i tak czasochłonny proces instalacji tego programu na każdym stanowisku nie będącym podpiętym do domeny, proces instalacyjny ograniczymy tylko do uruchomienia gotowego skryptu. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy na każdym stanowisku tak samo skonfigurowany program, który będzie uruchamiał się automatycznie jako serwis przy starcie komputera.

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać jest pobranie RealVNC oraz zainstalowanie go na komputerze. Ważne jest aby zainstalować wersję Client oraz Server oraz by podczas instalacji zaznaczyć poniższe opcje:

- Register VNC Server as a system service

- Start the VNC system service


Po zainstalowaniu oprogramowania należy je skonfigurować w taki sposób, w jaki chcemy by działały na stanowiskach, na których będziemy go wdrażać.

Warto w tym miejscy przygotować wcześniej konfigurację porów, na których będzie nasłuchiwał RealVNC w trybie Client na każdym stanowisku. My proponujemy port 444:



Kolejnym opcją, którą warto skonfigurować jest to hasło dostępowe do usługi oraz powiadamianie zalogowanego użytkownika komunikatem o tym, że następuje podłączenie administratora:





Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu programu RealVNC przechodzimy do przygotowania pakietu instalacyjnego. Konieczne jest skopiowanie plików programu RealVNC do osobnego folderu - np. pliki oraz utworzenie pliku zawierającego konfigurację tego produktu. Konfiguracja ta przechowywana jest w rejestrze: HKEY_LOCAL_MACHINE -> SOFTWARE -> RealVNC -> WinVNC4. Konfigurację tą zapiszemy w pliku dzięki poniższemu poleceniu:



Po wykonaniu w pliku ustawienia.txt skopiowane będzie nasza konfiguracja. Notabene polecenie tworzące kopie wpisów z rejestru jest bardzo przydatne przy konfiguracji stacji z Windowsem XP Home Edition.


Mając przygotowane pliki programu oraz konfiguracje pozostaje nam tylko stworzenie skryptu instalacyjnego. Pierwszym krokiem w instalacji musi być skopiowanie plików na lokalny dysk. Można użyć do tego polecenia xcopy:




Kolejnym krokiem jest wgranie konfiguracji z pliku ustawienia.txt:



Na koniec pozostaje nam uruchomienie lokalnie serwera RealVNC w trybie serwisu:




Dzięki tym trzem poleceniom w łatwy, niemal automatyczny sposób konfigurujemy na stacjach z Windows XP Home Edition usługę zdalnego dostępu. Pamiętać należy również, że konieczne jest otwarcie portów na firewallu. Warto więc do skryptu dodać linijkę konfigurującą rejestr. Tą opcję pozostawiam już jednak waszej inwencji i poleceniu regedit ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz