czwartek, 11 września 2008

Zmiana układu witryny SharePointa



SharePoint daje nam spore możliwości w konfiguracji strony. Pozwala na swobodne przemieszczanie elementów witryny, szybki i proste dodawanie nowych WebPartów. Nie pozwala on nam jednak na zmianę domyślnego układu witryny składającego się z paska szybkiego uruchamiania oraz dwóch stref dodawania komponentów.



Układ ten wydaje się być raczej bardzo przyjazny. Co jednak gdy chcemy, aby na naszej witrynie była tylko jedna strefa dodawania komponentów zajmująca całą przestrzeń strony, bez podziału na część lewą oraz prawą? Lub też w jaki sposób sprawić możliwe było dodawanie WebPartów poniżej panelu szybkiego uruchamiania? W takiej sytuacji niestety pozostaje nam jedynie zmiana domyślnego układu witryny. I po tym prostym stwierdzeniu przechodzimy do nieco trudniejszego rozwiązania. Niestety w SharePoincie nie ma możliwości "wyklikania" innego rozwiązania. Konieczna jest to już ingerencja w kod, choć nie koniecznie wymagająca wiedzy programistycznej ;) Na pomoc śpieszy nam tutaj oczywiście oprogramowanie Microsoftu, a dokładnie SharePoint Designer. Jest to bardzo przydatne, czasem wręcz niezbędne narzędzie do projektowania witryn w SharePoint Services oraz SharePoint Server. Produkt ten jest jednak płatnym rozwiązaniem. Dla osób nie mogącym sobie pozwolić na zakup jego licencji sugeruję skorzystać z wersji demo dostępnej na stronach MS. Demonstracyjna wersja Designera posiada większość funkcjonalności jednak jest ograniczona czasowo. Dobrym rozwiązaniem jest więc stworzenie sobie pewnych gotowych szablonów witryn korzystając z wcześniej zmodyfikowanych stron w Designerze.


Tworzenie nowego układu witryny:

Zakładam na wstępie, że SharePoint Designer jest już zainstalowany na komputerze klienckim.

1. Otwieramy stronę witryny SharePoint w Internet Explorerze. Ważne jest by nie była to inna przeglądarka! Po otwarciu strony wybieramy zakładkę Plik oraz opcję Edytuj za pomocą programu Microsoft Office SharePoint Designer.



Po wybraniu tej opcji ta konkretna witryna powinna otworzyć się w SharePoint Designerze.

2. Po wyświetleniu programu Microsoft Office SharePoint Designer powinniśmy zobaczyć podobnie wyglądające okno:



Jak widać program w górnym panelu wyświetla kod strony a pod nim podgląd witryny. Oba te panele pozwalają na edycję strony. Po lewej stronie wyświetlane są właściwości danego tagu natomiast po prawej przybornik komponentów WebPart. Nas przede wszystkim będzie interesować centralna cześć interfejsu. Oczywiście można w kodzie odszukać tagi TD odpowiedzialne za daną tabelę, ale do takich małych i prostych modyfikacji sugeruję po prostu zaznaczyć obszar, który chcemy usunąć w oknie z podglądem.



Następnie należy kliknąć prawym przyciskiem myszy, wybrać opcję Usuń oraz Usuń kolumny. Dzięki temu pozostanie jeden panel dodawania składników WebPart wypełniający całą stronę.



Po dokonaniu zmian zostaje nam jedynie zapisanie wprowadzonych zmian.



Dodanie nowego pola wstawiania WebPartów

1. Tak jak poprzednio otwieramy stronę w SharePoint Designerze.

2. Wybieramy na podglądzie witryny miejsce w którym chcielibyśmy móc dodawać składniki Webpart. Następnie z paska narzędzi wybrać należy Wstaw, Formaty programu SharePoint oraz Strefa składnika WebPart.



Po wybraniu tego przycisku wyświetlona zostanie nowa strefa.



Po zakończeniu powyższych czynności pozostaje tylko zapisać zmiany.


Poniżej prezentujemy uzyskany efekt:



Jak widać w bardzo prosty i szybki sposób możemy modyfikować interfejs witryny SharePointa zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Możliwości jakie daje nam to narzędzie są bardzo duże, warto więc się tym tematem zainteresować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz